26. 7. 2022
Získat úvěr na pořízení bytu bude letos dražší. Většina bank podmínky pro poskytnutí hypoték v lednu zpřísnila. V případě nejvýhodnější situace to znamená, že relativně dobře zajištěná rodina může za nový byt s cenou 8 milionů měsíčně platit necelých 28 tisíc korun. V ostatních případech, které se nabízí, je to však ještě mnohem více.
Vidina vlastního bydlení se mnohým lidem začíná čím dál více vzdalovat. Důvod? Jedním z nich je skutečnost, že ceny za bydlení závratně rostou. Například v Praze to u nového bytu znamená, že musíte v průměru počítat s cenou pohybující se okolo 140 tisíc korun na m2. Od roku 2015 tak ceny nových bytů v hlavním městě zdražily přibližně o 100 procent!
varuje v té souvislosti Hendrik Meyer z digitální realitní služby.
Další příčinu problémů lze hledat na straně hypoték. Ty jsou od počátku minulého roku čím dál méně výhodné. Zatímco v loňském lednu byly úrokové míry z hypoték na úrovni okolo 1,94 procenta, o dvanáct měsíců později je to již o mnoho více. V lednu totiž tato sazba dokonce vzrostla z prosincových 3 hned na 3,4 procenta. Uvedený trend lze bez jakékoliv nadsázky považovat za rekordní. Průměrná sazba je současně nejvyšší od přelomu let 2012 a 2013. Na startu nového roku navíc valná většina bank úrokové míry výrazně navýšila. Například Česká spořitelna je zvedla o 0,5, Komerční banka o 0,8, ČSOB o 0,9 a mBank dokonce o 1,3 procentního bodu. Jediný z finančních ústavů, který hypotéky zlevnil, i když pouze o 0,1 procentního bodu, je Moneta Money Bank.
Pokusme se na modelovém příkladu ukázat, za jakých podmínek si může člověk novostavbu ve městě v současnosti pořídit. Měsíční splátky hypoték se u bytu za 8 milionů korun podle zpětné vazby od dvou různých bank pak pohybují od zhruba 28 do necelých 48 tisíc korun.
Relativně zajištěná rodina tak u Monety může měsíčně platit okolo 28 000 korun. Podmínkou však je, aby alespoň 2 miliony korun uhradila za byt dopředu ze svého. Úroková sazba 3,79 % je v tom případě fixována na dobu 10 let. Celkově musí tato rodina nemovitost splácet 30 let.
Rodina ve středním věku s průměrnými příjmy a dvěma dětmi si však pravděpodobně nemůže dovolit 2 miliony zaplatit. Chce li si stejný byt s pomocí této banky přesto pořídit, připlatí si každý měsíc o více než 9 tisíc více. Rodinu, které je okolo 50 let a složí za nemovitost dvoumilionovou zálohu, pak stojí měsíční splátky necelých 35 700 korun. Počítat přitom může s tím, že za byt neplatí 30 ale pouze 20 let.
Jak již bylo řečeno, u ostatních bank jsou podmínky jsou ještě komplikovanější. Komerční banka nabízí v případě stejného bytu úrokovou sazbu z hypoték ve výši 4,19 %. Pro rodinu ve středním věku s průměrnými příjmy a dvěma dětmi to představuje platit každý měsíc více než 39 tisíc korun. Splatnost úvěru s fixací úrokové sazby na dalších 10 let je pak dalších 30 let. Starší rodina za uvedenou nemovitost platí o 5 let kratší dobu, výše měsíční splátky je však už více než 43 tisíc korun.
Podle analytiků budou v následujících měsících sazby hypoték ještě růst, kvůli čemuž se mohou postupně dostat až k 5,5 procentům. Část z nich se však současně domnívá, že by pak mohly zase mírně klesat.
Výsledkem uvedeného vývoje může být to, že se posílí poptávka po nájemním bydlení a dojde k jeho dalšímu zdražování. Meyer z Bezrealitky.cz si v té souvislosti zároveň myslí, že desítky tisíc domácností mohou kvůli rostoucím nákladům na bydlení odejít z velkých měst do vzdálenějších regionů a někteří z nich tak budou pracovat spíše jen z domova.
Petr Beneš, ředitel developerské společnosti naproti tomu stále předpokládá, že vlastnické bydlení zůstane pro Čechy i nadále hlavní prioritou.
okomentoval šéf developerské společnosti současnou situaci trhu s bydlením.
Nové bydlení se kvůli růstu cen stává pro řadu z nás jen obtížně dostupným. Hypotéky, díky nimž se tyto nemovitosti v posledních letech ve velkém využívaly, jsou méně výhodné. Někteří zájemci to mohou řešit přechodem k nájemnímu bydlení, jiní třeba i změnou bydliště mimo velká města. Ke zvážení je rovněž možnost rekonstrukce starších bytů, jak někteří makléři doporučují.
Zdroje: Moneta Money Bank, Komerční banka, vlastní dotazování